گاز دی‌اکسیدکربن عامل پایداری گردوغبار است!!

۱۳۹۵-۱۲-۱۸ دسته‌بندی: آخرین تحولات, بررسی علمی

در حالی معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی علت پایداری طوفان گرد و غبار در غرب کشور را افزایش گازهای گلخانه‌ای و گاز CO2 معرفی کرده است که مقاومت گاز در برابر ذرات جامد معلق در هوا چنان ناچیز است که تقریبا هیچ تاثیری در حضور یا حرکت ذرات گرد و غبار ندارند.

کشور ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و قرار گرفتن در نزدیکی چند منبع تولید ریزگرد هرساله شاهد وقوع پدیده ریزگردها بوده‌ است. در چند سال اخیر افزایش پدیده گرد و غبار در استانهای غربی کشور به ویژه خوزستان مشکلات زیادی از جمله افزایش بیماری‌های تنفسی و اختلال در زندگی  دامن زده است.

تلاش‌های بسیاری برای شناسایی مراکز تولید گرد و غبار و پایداری این پدیده در مناطق غربی کشور صورت گرفته است. مهمترین علت پایداری پدیده گرد و غبار در این مناطق را می‌توان عدم وزش باد پس از آلودگی هوا دانست.

غالب ذرات تشکیل دهنده طوفان گرد و غبار دارای قطری بین ۱ تا ۱۰ میکرومتر هستند که جابجایی جابجایی آنها نیاز به نیروی باد نسبتا قوی می‌باشد. اما اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در ۱۵ اسفند ۹۵ در بیان علت پایداری طوفان گرد و غبار در کشور نکته بسیار عجیبی را مطرح کرده است. وی گفته است که «به دلیل افزایش گازهای گلخانه‌ای در شهرهای صنعتی و گاز CO2، جابجایی گرد و غبار با کندی انجام می‌شود و به نوعی تراکم آن بر روی شهرها باقی می‌ماند.»

در رد استدلال مطرح شده چند نکته را می‌توان خاطر نشان کرد:

اولا گازهای گلخانه‌ای گازهای فوق سبکی هستند که به سرعت به سمت لایه ازون حرکت می‌کنند و در ارتفاعی که درگیر پدیده گرد و غبار است تقریبا حضور بسیار کمی دارند.

دوم اینکه مقاومت گاز در برابر ذرات جامد معلق در هوا چنان ناچیز است که تقریبا هیچ تاثیری در حضور یا حرکت ذرات گرد و غبار ندارند.

نکته سوم و اصلی این است که مطرح شدن اینگونه استدلال‌ها را می‌توان بازی در نقشه کلان کشورهای غرب برای پررنگ نمودن مساله تغییر اقلیم و مخاطرات آتی آن به دلیل مصرف سوخت فسیلی دانست. داستان از این قرار است که در جریان بیست و یکمین جلسه کنوانسیون تغییرات اقلیم سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵، موافقت‌نامه‌ای برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در سطح دنیا شکل گرفت که به موجب آن از کشورهای جهان خواسته شده برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای و محدود ماندن افزایش گرمایش زمین زیر ۲ درجه سانتیگراد تلاش کنند.

در متن این توافقنامه که تعهد به آن از لحاظ قانونی الزامی است، برنامه مشارکت ایران برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای شامل دو بخش ۴ درصد غیر مشروط و ۸ درصد مشروط به رفع تحریم‌ها است.

اگرچه کاهش تولید دی‌اکسید کربن نکته مطلوبی است اما کشورهای غربی و آمریکا با اتمام منابع نفتی و گازی خود به دنبال محدود ساختن کشورهای دارای این منابع هستند تا از این طریق مانع نفوذ سیاسی و اقتصادی خود در دنیا شوند.

بر اساس آمارهای منتشر شده بریتیش پترولیوم در سال ۲۰۱۶ کشور ایران تا ۱۱۰ سال آینده دارای منابع نفتی و تا ۱۷۷ سال آینده دارای منابع گاز است. این در حالی است که کشور آمریکا در حوزه منابع نفتی تا ۱۲ سال و در منابع گازی تا ۱۴ سال آینده با اتمام این سوختهای فسیلی روبرو می‌شود.

نکته جالب دیگر درباره این موافقت‌نامه این است که هنوز اجماع جهانی برای تاثیر انتشار گاز گلخانه‌ای در گرمایش زمین وجود ندارد. بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۷ در آمریکا انجام شد، اثبات گردید کهغلظت دی‌اکسیدکربن و گرمایش ارتباطی با هم ندارند و این موضوع به تایید ۳۱ هزار استاد دانشگاه و دانشمند آمریکایی نیز رسیده است.

بنابر این لازم است که ایران هوشیاری لازم در مورد این  موافقت‌نامه را داشته باشد تا بدون بررسی تبعات آن نقشه‌های از پیش طراحی شده کشورهای غرب و سلطه‌گر را پیش نبرد و دچار خود تحریمی نگردد.

منبع: عیارآنلاین