گرمایش جهانی حرف علمی و صحیحی نیست

۱۳۹۶-۰۶-۰۵ دسته‌بندی: آخرین تحولات

عضو سابق مجمع جهانی هواشناسی و معاون پیشی سازمان هواشناسی گفت: کسانی که می‌گویند زمین گرم شده است مبنای صحبت‌های خود را همان داده‌های ایستگاه‌های هواشناسی قرارداده‌اند که عموما غیر استاندارد هستند.

دکتر علی محمد تقی زمانیان، عضو سابق مجمع جهانی هواشناسی و معاون پیشین توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی کشور در گفتگوی تفصیلی با خبرنگار حوزه انرژی عیارآنلاین، به تشریح ابعاد علمی موضوع گرمایش جهانی پرداخت. بخش اول مصاحبه ایشان به شرح زیر است.

زمانیان در پاسخ به سوال که تعدادی از دانشمندان معتقدند زمین درحال گرم‌تر شدن است گفت: من اعتقاد دارم که این حرف علمی و صحیح نیست علت آن این است که پایه‌های آن پایه‌های نادرستی است. یعنی ما وقتی پایه‌های یک فرضیه را نادرست می‌گذاریم به طور طبیعی نتایجی هم که از آن میگیریم نادرست است.

وی ادامه داد: کسانی که می‌گویند کره زمین درحال گرم‌تر شدن است، مبانی استدلال‌هایشان اطلاعات و داده‌های ایستگاه‌های هواشناسی است. این درحالیست که اطلاعات این ایستگاه‌ها دارای ضریب خطای بالای هستند.

این استاد دانشگاه درخصوص اینکه چرا اطلاعات ایستگاه‌های هواشناسی دارای ضریب خطای بالا هستند گفت: ایستگاه‌های هواشناسی در زمان تاسیس معمولا در مناطقی به‌دور از نواحی مسکونی جایگزینی می‌شدند و تحت تاثیر آن‌ها نبودند، اما درحال حاضر این ایستگاه‌ها به‌دلیل توسعه فیزیکی شهرها، تحت تاثیر مناطق مسکونی و کارخانه‌ها درآمده‌اند و این عامل بشدت در صحت‌سنجی داده‌های آماری آن‌ها تاثیرگذار بوده است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال، ایستگاه مهراباد تهران ۶۰ سال پیش ۵ کیلومتر خارج از شهر تهران بود. از غرب این ایستگاه تا قزوین هیچگونه ساخت‌وسازی وجود نداشت. اما در چند دهه اخیر کم‌کم از سمت غرب این ایستگاه ساختمان‌ها و خانه‌های مسکونی ساخته شده‌اند. برای مثال تهرانسر و تعدادی شهرک مسکونی دیگر در حال حاضر در اطراف این ایستگاه وجود دارند. اینها در تابستان و زمستان گرما آزاد می‌کنند و مانع جریان هوا می‌شوند و این عوامل در اندازه‌گیری عناصر اقلیمی ( دما، بارش، باد و رطوبت) تاثیر می‌گذارد.

وی افزود: سیستم‌های گرمایشی مناطق مسکونی، اتومبیل‌ها و غیره باعث تولید بیشتر گرما می‌شوند و این گرمای تولید شده باعث می‌شود دماسنج‌های ایستگاه‌های هواشناسی اعداد و ارقام بالاتری را نشان دهند. درحال حاضر ۹۰ درصد از ایستگاه های دنیا تقریبا وضعیت مشابهی را دارند در ایران هم این مشکل به طور جدی تر وجود دارد.

این متخصص هواشناسی در پاسخ به اینکه آیا در خصوص این گفته که ۹۰درصد ایستگاه‌های هواشناسی دنیا تحت تاثیر توسعه فیزیکی شهرها قرار گرفته‌اند و داده‌های آن‌ها غیر استاندارد هستند، مطالعاتی صورت گرفته است گفت: بله، نوشته‌های زیادی داریم، خیلی از کسانی که مخالف با نظریه گرمایش جهانی هستند؛ یکی از دلایلشان همین است که می‌گویند بیشتر ایستگاه‌های هواشناسی دنیا آن وضعیت اولیه تاسیس خود را ندارد و وضعیت‌شان تغییر کرده است. به همین دلیل چون وضعیت‌شان تغییرکرده، بنابراین داده‌های فعلی آن‌ها با داده‌های قبلی‌شان قابل قیاس نیست.

زمانیان در پاسخ به اینکه، اگر فرض را بر گرم شدن کره زمین قرار دهیم، آیا نظریه و یا گزارش قابل استنادی درمورد آن است گفت: همانطور که عرض کردم کسانی که می‌گویند زمین گرم شده است مبنای صحبت‌های خود را همان داده‌های ایستگاه‌های هواشناسی قرارداده‌اند که عموما غیر استاندارد هستند.

وی ادامه داد: نظریاتی وجود دارد مبنی بر اینکه قانون طبیعت و اقلیم کره زمین اصلا اجازه گرم شدن کره زمین را نمی‌دهند و به صورت خودکار تعادل را در جو ایجاد می‌کنند. وی با ذکر مثالی به تشریح این موضوع پرداخت و گفت: به عنوان نمونه اگر شما در زمستان تعداد زیادی بستی بخورید و یا در تابستان هر مقداری آب گرم بنوشید دمای بدن شما نسبت به ۳۷ درجه تغییر محسوسی نخواهد داشت، این به خاطر این است که بدن انسان این قابلیت را دارد که در مقابل عوامل بیرونی تعادل خود را حفظ کند و دچار نواسانات شدید نشود و به عبارتی دیگر خود ترمیم است. کره­ی زمین نیز وضعیت مشابهی دارد، یعنی در زمین عوامل طبیعی وجود دارد که موجب می­شود عوامل خارجی مانند انتشار گازهای گلخانه ای انسان ساخت، تغییرات چندانی در دمای زمین به وجود نیاورد و خود ترمیمی صورت می­گیرد.

زمانیان در پایان تصریح کرد: اقلیم تنها دما نیست، بلکه هواکره، سنگ کره، آب کره، یخچال‌ها و اقیانوس‌ها همگی در اقلیم تاثیر گذار هستند. به همین دلیل اینکه افزایش دما را عامل گرمایش جهانی قرار دهیم غیر منطقی است.

منبع: عیارآنلاین