موافقتنامه پاریس به زبان ساده

۱۳۹۶-۰۶-۰۶ دسته‌بندی: آخرین تحولات

در آذر ماه سال ۹۴ در کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد سندی با عنوان موافقت­نامه پاریس به تصویب کشورهای عضو رسید که هدف آن جلوگیری از افزایش دمای زمین عنوان شد. این سند بین المللی مهمترین دلیل افزایش دمای زمین را گازهای گلخانه ای حاصل از مصرف نفت، گاز و زغال سنگ می­داند و به دنبال کاهش مصرف این سوخت ها در جهان است.

باسمه­‌تعالی

در آذر ماه سال ۹۴ در کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد سندی با عنوان موافقت­نامه پاریس به تصویب کشورهای عضو رسید که هدف آن جلوگیری از افزایش دمای زمین عنوان شد. این سند بین المللی مهمترین دلیل افزایش دمای زمین را گازهای گلخانه ای حاصل از مصرف نفت، گاز و زغال سنگ می­داند و به دنبال کاهش مصرف این سوخت ها در جهان است. پیرامون این سند نکاتی وجود دارد که حائز اهمیت است:

  • بسیاری از دانشمندان جهان نظریه گازهای گلخانه ای و نقش آن در گرمایش جهانی را قبول ندارند و علل دیگری مانند فعالیت­های خورشیدی را عامل گرمایش زمین می­دانند. لذا در مورد علت این پدیده اجماع علمی وجود ندارد.
  • محدودیت در مصرف نفت و گاز میتواند، ضربه­ای سنگین بر پیکره­ی اقتصاد کشور باشد، چون عمده­ی صنایع کشور بر پایه صنایع انرژی بر و نفت و گاز است و محدودیت در مصرف این سوخت ها موجب محدودیت در توسعه این صنایع خواهد شد که نتیجه آن محدودیت در رشد اقتصادی است.
  • کشورهای اروپایی که فاقد منابع نفت و گاز هستند اما در گذشته با مصرف بی رویه منابع کشورهای دیگر وضع موجود را پدید آورده اند، مهمترین حامی این توافق هستند، تا بازاری برای فروش محصولات و تکنولوژی های نیروگاه های تجدیدپذیر خود فراهم کنند و ابزار توسعه کشورهای نظیر ایران را از آنها بگیرند.
  • بسیاری از کشورهای نفتی تعاملی متفاوت از ایران نسبت به این توافق داشته اند. به عنوان نمونه روسیه بررسی آن را تا سال ۲۰۱۹ به تعویق انداخته و عربستان و قطر نیز از ارائه تعهدات قابل ارزیابی خودداری کرده­اند. اما ایران حتی سند تعهدات خود را برای بررسی به مجلس شورای اسلامی ارائه نکرده است.
  • موافقت­نامه پاریس طبق بند ۲ ماده ۴ کاملا الزام آور است و طبق ماده ۱۵ و بند ۴ ماده ۱۶ در صورت عدم اجرای تعهدات ارائه شده، امکان اعمال تحریم های بین‌المللی وجود دارد.
  • بر خلاف ادعای سازمان محیط زیست، موافقتنامه پاریس ارتباطی با کاهش آلودگی هوا ندارد، بلکه به دنبال کاهش انتشار دی اکسید کربن گازی غیر آلاینده) است.