سازمان محیط زیست، شایستگی علمی بررسی تغییر اقلیم را ندارد

۱۳۹۶-۰۶-۱۳ دسته‌بندی: آخرین تحولات

زمانیان گفت: سازمان محیط زیست توانایی بررسی علمی مسئله تغییر اقلیم را ندارد و باید این مسئله به سازمان هواشناسی منتقل شود.چراکه کارشناسان متخصص و آمارهای لازم مرتبط با تغییر اقلیم، در اختیار این سازمان است.

دکتر زمانیان استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه و عضو سابق کمیته مشترک علمی وابسته به برنامه و تغییر اقلیم جهان، در جواب سؤالی در مورد امکان بررسی علت گرمایش جهانی در کشور گفت: اگر در داخل کشور بخواهیم بر روی بحث گرمایش جهانی کارکنیم، پیش‌نیاز این مسئله این است که کارشناسان علوم مختلف اعم از فیزیک، اقلیم‌شناسی و هواشناسی جمع شوند و پژوهشی انجام بدهند، اگر خروجی این پژوهش این بود که گرمایش جهانی صحیح است، آنگاه به دنبال پذیرش توافقنامه‌هایی مانند پاریس برویم و در غیر این صورت یک‌بار برای همیشه این موضوع رو کنار بگذاریم. علت این‌که تا امروز سراغ بررسی این موضوع نرفته­‌ایم، اعتماد بیش‌ازاندازه به کارهای پژوهشی نهاد­های بین­‌المللی مانند IPCC است که احتمال سیاسی‌کاری در آن‌ها وجود دارد.

تأثیر IPCC از سازمان‌های سیاسی

این استاد دانشگاه درباره تأثیر هیئت بین‌الدولی تغییر اقلیم (IPCC) از کشورهای حامی مالی آن گفت: صد درصد تمام سازمان‌های جهانی تحت تأثیر ابرقدرت‌ها هستند. برای نمونه سازمان ملل و دیگر سازمان‌های تابع آن مانند سازمان هواشناسی جهانی که IPCC زیر نظر آن اداره می‌شود، از قدرت‌های بزرگ سیاسی و اقتصادی تأثیر می‌پذیرند و اهداف آن‌ها را دنبال می­کنند.

پیش‌بینی‌های آماری و میزان دقت آن‌ها

دکتر زمانیان بابیان اینکه بین هواشناسی و علم آمار تفاوت‌های اساسی وجود دارد گفت: مدل‌های آماری نمی‌توانند پیش‌بینی درستی درباره آب‌وهوا بدهند. هواشناسی و آمار روش‌های جداگانه­ای دارند و حداقل در سه مورد تفاوت اساسی دارند. اول درداده‌ها است که داده‌ها در علم آمار تصادفی هستند. درحالی‌که داده‌های هواشناسی هیچ‌کدام تصادفی نیستند نکته دوم در تعداد داده‌ها است، به این معنی که تعداد داده‌ها در علم آمار باید به سمت بی‌نهایت میل کند تا استنباط‌های آماری درست باشد اما در هواشناسی این امکان وجود ندارد. فرق سوم همبستگی‌ها است. همبستگی در هواشناسی بی‌معنی است مگر اینکه دلیل فیزیکی و هواشناسی برای آن وجود داشته باشیم. ما نمی‌توانیم با روش آماری راجع به مسائل هواشناسی صحبت کنیم چراکه این روش نشدنی است و تفاوت‌های بسیاری دارد.

وی در خصوص ناکارآمدی مدل­های آماری در هواشناسی گفت: من با مدل‌های آماری کارکرده‌ام و از روش آن اطلاع دارم. به‌عنوان نمونه تقریباً ۲۴ سال پیش با یک مدل آماری برای افزایش دمای کره زمین کارکردم که این اطلاعات نشان می‌داد تا سال ۲۰۰۰ آب اقیانوس‌ها حدود دو متر بالا می‌آید. با یک مدل دیگر همین روند را اندازه‌گیری کردم آن‌هم نشان می‌داد که تا سال ۲۰۱۰ حدود ۵ متر سطح آب دریاها بالا می‌آید اما هیچ اتفاقی رخ نداد. این نتایج نشان می‌دهد که این پیش‌بینی‌های آماری لزوماً صحیح نیست.

افزایش دمای هوا توسط زمین

دکتر زمانیان درباره اندازه‌گیری میزان گرم شدن زمین گفت: میزان گرم شدن هوا توسط زمین را معمولاً با دماسنج اندازه‌گیری می‌کنیم. اما گرمایی که به جو داده می‌شود دو نوع است یکی گرما محسوس است که ما با دماسنج اندازه‌گیری می‌کنیم و یکی هم گرمای نهان است که در زمین حبس می‌شود و ما آن را اندازه‌گیری نمی‌کنیم. ممکن است یک سال میزان گرمای نهان بیشتر باشد و گرمای محسوس کمتر باشد. یعنی حرارت داده‌شده به جو را نمی­توان با اندازه‌گیری گرمای سطح زمین متوجه شد.

نگاه ناقصی به گرم شدن زمین وجود دارد

این استاد اقلیم‌شناس دانشگاه درباره چگونگی رسیدن به علت گرم شدن زمین گفت: متأسفانه گرم شدن زمین ناقص بررسی‌شده است و همین موجب شده که دی‌اکسید کربن عامل گرمایش زمین شناخته شود. اگر این موضوع به‌طور جامع مورد بازبینی قرار گیرد و نقش همۀ پارامترها مانند خورشید دخیل شمرده شود نتایج کلاً تغییر خواهد کرد.

البته به این مسئله بادید دیگری هم می‌شود نگاه کرد، کارهایی که سازمان‌های جهانی انجام می‌دهند از قبل مشخص و سناریو آن نوشته شده است. قدرت‌های جهانی با استفاده از این سازمان‌ها به دنبال اجرای برنامه‌های خود هستند. این کشورها از انقلاب صنعتی تاکنون از سوخت‌هایی مانند زغال‌سنگ، نفت و گاز در اقتصادشان بسیار استفاده کرده‌اند و از اصلی‌ترین دلایل رشد صنعتی آن‌ها بوده است. بااین‌وجود امروز کشورهای قدرتمند جهانی به دنبال وابسته کردن سایر کشورها هستند که با استفاده از چنین موافقت‌نامه‌هایی از رشد سایر کشورها جلوگیری کنند و تولیدات خود را به سایر کشورها بفروش برسانند.

دلایل درستی برای گرم شدن کره زمین وجود ندارد

زمانیان درباره دلایل علمی افزایش دمای کره زمین گفت: دلایل علمی کاملی برای گرم شدن کره زمین وجود ندارد. چراکه با توجه به تغییر وضعیت فعلی ایستگاه‌ها در اندازه‌گیری دما نسبت به وضعیت سابق آن‌ها، امکان مقایسه آن وجود ندارد. به‌عنوان نمونه ایستگاه دماسنجی مهرآباد در زمان تأسیس در بیرون از شهر بوده اما با پیشرفت شهرنشینی این ایستگاه‌ها داخل شهر قرارگرفته و تأثیرات قابل‌ملاحظه‌ای را دریافت کرده، این فرآیند برای بیشتر ایستگاه‌ها رخ‌داده است. امروز مصرف سوخت اعم از گاز، گازوئیل و بنزین بیش از هزار برابر شده است که موجب می‌شود دمای هوا به‌طور موضعی بالا برود و همچنین آلاینده‌هایی که آزاد می‌شود، هوا را به‌طور موضعی آلوده می‌کند.

وی افزود: البته دلایل دیگری هم وجود دارد که نشان می‌دهد کره زمین گرم و سرد شدن خود را کنترل می‌کند و اجازه نمی‌دهد زمین از یک حدی گرم‌تر یا سردتر شود. بازخوردهای اقلیمی هم در کره زمین وجود دارد که عامل‌هایی برای کنترل یا مهار دمای کره زمین هستند. این مسئله باعث می‌شود اجازه ندهد تا زمین گرم‌تر یا سردتر شود. امروز مصرف سوخت اعم از گاز، گازوئیل و بنزین بیش از هزار برابر شده است که موجب می‌شود دمای هوا به‌طور موضعی بالا برود و همچنین آلاینده‎هایی که آزاد می‎شود دمای هوا را به‌طور موضعی آلوده می‎کند.

آیا سازمان محیط‌زیست صلاحیت رسیدگی به مسئله توافق پاریس دارد؟

دکتر زمانیان درباره وظیفه سازمان محیط‌زیست گفت: متأسفانه عزیزانی که راجع به اقلیم اظهارنظر می‌کنند حتی نمی‌دانند تراز آب با چه چیزی اندازه‌گیری می‌شود و حتی نمی‌دانند که قطب ۶ ماه شب است و ۶ ماه‌روز. وی افزود: سازمان حفاظت محیط‌زیست نه عِده‌ و نه عُده‌ برای اقلیم‌شناسی دارد. درواقع بیشترین تمرکز و توان این مسئله در سازمان هواشناسی است چون ایستگاه‌های هواشناسی را در اختیار دارد و علاوه بر آن داده‌های اقلیمی و کارشناسی نیز دارد.

راه‌حل بررسی تغییر اقلیم در داخل کشور

زمانیان درباره راه‌حل تشکیل کارگروهی در داخل برای بررسی مسئله تغییر اقلیم گفت: اولین مسئله به نظر من انتقال اقلیم‌شناسی و بررسی تغییرات اقلیمی به سازمان هواشناسی است. باید کارگروهی متشکل از همه‌کسانی که به‌نوعی می‌توانند اظهارنظر کنند، تشکیل شود. چون مسئله تغییر اقلیم علاوه بر بحث علمی آن، هنگامی‌که سازمان‌های بین‌المللی مسئولیت آن را بر عهده بگیرند، بر مسائل سیاسی، حقوقی و اقتصادی نیز اثرگذار می‌شوند. در این کارگروه باید همۀ گروه‌های علمی مرتبط، افراد متعهد و دلسوز حضورداشته باشند تا این مسئله را ازلحاظ علمی بررسی کنند. این بررسی به ما کمک می‌کند تا به نتیجه علمی دراین‌باره برسیم.

تبعات انتشار اطلاعات مراکز تولید گاز گلخانه‌ای در ایران

دکتر زمانیان درباره انتشار اطلاعات مراکز تولید گازهای گلخانه‌ای که در توافق پاریس صورت می‌گیرد گفت: درگذشته آمار انتشار گازهای گلخانه‌ای پایین‌تر از میزان واقعی منتشرشده است. درحالی‌که با پیوستن به این موافقت‌نامه باید اطلاعات دقیق‌تری را منتشر کنیم، این تناقض آماری موجب می‌شود که آن‌ها ادعاهای متفاوت‌تری را خواستار شوند. شفاف‌سازی که می‌گویند بیشتر به نفع خودشان است چون این شفافیت موجب دسترسی به اطلاعات همۀ مکان‌‌ها در کشور می‌شود.

منبع: عیارآنلاین