چرا در تابستان امسال قطعی برق داریم؟

۱۳۹۷-۱۰-۱۵ دسته‌بندی: بررسی اقتصادی

موافقت‌نامه تغییر اقلیم پاریس، نام معاهده‌ای است که در این روزها بیشتر شنیده می‌شود و عده‌ای از کارشناسان آن را مسبب قطع برق در روزهای گرم تابستان ۹۷ عنوان می‌کنند؛ موضوعی که کیلومترها از واقعیت صنعت برق به دور است. در واقع بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد بروز قطعی برق در این روزها به دلیل اقتصاد بیمار این صنعت است، به طوری که با تولید هر کیلووات ساعت برق ۳۰ تا ۴۰ تومان بدهی، به بدهی‌های ۱۵ هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو اضافه می‌شود. طبیعی است در این شرایط بخش خصوصی که در حدود ۶۰ درصد از بازار تولید برق کشور را در اختیار دارد، انگیزه‌ای برای احداث نیروگاه جدید نداشته باشد و بازارهای با ریسک کمتر و سوددهی بیشتر را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کند.

مشکل عمده دیگر در صنعت برق نبود بازار مشتاق خرید برق در فصل‌های سرد سال است. این مشکل به قدری جدی است که در سال ۹۶ موجب اختلاف مصرف ۲۲ هزار مگاواتی بین فصل سرد و گرم سال شد. به عبارت دیگر نیروگاه‌هایی که در تابستان به شدت به تولید بیشتر برق تشویق می‌شدند در فصل سرد خریدار جدی برای محصول خود نداشتند. این مشکل در واقع مربوط به سهم ۵۱ درصدی بخش خانگی در تولید برق است، چراکه این بخش برای مصارف سرمایشی نیاز بسیاری به برق در فصل گرم دارد و در فصل سرد نیاز چندانی به مصرف برق ندارد، لذا شاهد اختلاف شدیدی بین فصل سرد و گرم سال در مصرف برق هستیم. این مشکل به مراتب در کشورهای صنعتی دارای ابعاد ضعیف‌تری است چراکه در این کشورها سهم صنایع از مصرف برق بسیار بالاست و چون این بخش در طول سال به طور یکنواخت نیاز به برق دارد، مشتری قابل‌اعتمادی برای صنعت برق محسوب می‌شود. به عبارت دیگر در صورت افزایش سهم مصرف صنایع از مجموع برق کشور، شاهد افزایش توجیه اقتصادی برای تولید برق خواهیم بود اما در کشور ما صنعت که وظیفه اشتغال‌زایی و توسعه کشور را بر دوش می‌کشد اولین قربانی قطعی برق است و خسارت‌های بسیاری را از این معضل ملی متحمل می‌شود و علاوه بر این از سیاست‌های حمایتی در قیمت برق نیز محروم است.

قطعی برق در تابستان ۹۷ تنها نمایشگر گوشه‌ای از معضلات اقتصادی این صنعت است که در صورت عدم توجه در سال‌های آینده تبدیل به بحرانی به مراتب بزرگ‌تر از مشکل امسال خواهد شد. این در عین حالی است که موافقت­نامه تغییر اقلیم پاریس با وجود خسارت­های زیان بار برای اقتصاد کشور، نقشی در معضل کنونی صنعت برق ندارد و برای حل این مشکل باید به دنبال راهکارهای واقعی برآمده از واقعیت صنعت برق بود.

راهکار پیشنهادی؟

تجربه سال‌های متمادی افزایش ظرفیت نیروگاهی کشور نشان می‌دهد که راهکار برون‌رفت از این بحران، افزایش صرف ظرفیت نیروگاهی کشور نیست چراکه این سیاست به مانند ریختن آب به داخل ظرفی پر از سوراخ‌های زیاد است. در واقع سوراخی‌های موجود مربوط به قیمت‌گذاری برق، این محصول استراتژیک است که موجب افزایش غیر اصولی برق در کشور شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد جریمه‌های بازدارنده‌ای برای مشترکین پر مصرف وجود ندارد و این قشر از جامعه با افزایش مصرف از یارانه‌ی بیشتری برخوردار می‌شوند و تمایلی برای کاهش مصرف خود ندارند. تجربه کشورهای مختلف در کنترل پیک تابستان نشان می‌دهد افزایش فاصله تعرفه پلکانی برق موجب ارسال این پیام به مشترکین شده که با افزایش مصرف خود باید هزینه سرسام آوری را تحمل کنید و همین اقدام نقش بسیاری در عبور از پیک تابستان بازی کرده است. به عبارت دیگر لازم است تا دولت نسبت به اتخاذ سیاست‌های تعرفه‌ای هوشمندانه پلکانی در قیمت‌گذاری برق، مسیر کنترل پیک تابستان را به درستی طی کند. در این مسیر نیاز به همراه کردن مردم نیز بسیار احساس می‌شود که برای آن لازم است از ابزارهای جدید مانند تخفیف برای خود اظهاری مصرف هفتگی برق و ارائه جایگاه مصرف خانواده در محله و شهر در گوشی‌های هوشمند استفاده شود.